KARUN İsmi

KARUN ismi nerden geliyor?

Anadolu uygarlıklarından Lidya'nın son kralı “Croesus” (Türkçede KARUN olarak bilinmektedir) tarihte parayı icat edip ilk defa para kullanan kral olarak bilinir ve hala dünyanın en zengin insanı olarak anılır. Dünyanın en zengin ölümlüsü olarak kabul edilen Karun, MÖ 566 yılında Lidya kralı olduğunda 35 yaşında idi. Kendi adına ilk olarak altın para basan kral olarak tarihe geçti.

Paranın elde edemeyecegi zafer bulunmadığına inanan Karun, kurduğu paralı ordu ile kısa sürede çevresindeki 11 krallığı hegemonyası altına alır. Fakat MÖ 546 yılında Pers Kralı’na karşı yapılan savaşta, alacakları paradan başka birşey düşünmeyen askerlerden oluşan ordusu bozguna uğrar. Pers kralı, KARUN’un hayatını bağışlar ama KARUN geri kalan yaşamını bir esir olarak sürdürür.

Karun’un hikayesi ibret verici şekilde son bulur ancak Karun Hazineleri, dünyanın en görkemli Hazinesi olarak, dünya tarihine geçmiştir.

Halen Uşak Arkeoloji Müzesinde, Karun Hazineleri’ne ait 450 adet eserden 300’ü sergileniyor. Lidya döneminin en görkemli eserlerini içeren bu hazineden birkaç muhteşem örnek: